Inwestycja w monety – dochodowa numizmatyka

Ostatnia dekada była dla kolekcjonerów monet dochodowym biznesem. Szczególnie jeśli chodzi o monety srebrne i złote. Według numizmatyków rok 2010 przyniósł wzrost wartości monet o 60 procent. Wynika z tego, że można zarobić kolekcjonując pieniądze w bilonie. Jest to inwestycja wieloletnia, która powinna być zabezpieczeniem kapitału na wypadek inflacji. Nie można się spodziewać pokaźnych zysków już po roku od zakupu. Jest to biznes dla wytrwałych. Monety najlepiej kupować od renomowanych emitentów, które są wybite z dobrej jakości kruszcu. Wtedy mamy pewność, że są oryginalne. Tak zazwyczaj nabywa się monety kolekcjonerskie. W Polsce NBP wprowadza na rynek numizmatyczny różne zbiory, które koneserzy czasami zbierają latami. Wynika to z tego, iż cała kolekcja monet ma największą wartość. Sprawdzone miejsca zakupu są polecane przez profesjonalistów, wtedy mamy pewność, że nie będziemy oszukani. Biznesem numizmatycznym może zająć się praktycznie każdy. Nie jest wymagane doświadczenie. Nowi adepci tej branży mogą mieć problemy na początku z rozpoznawaniem cennych monet. Numizmatyka jest czasochłonna, ale po pewnym czasie staje się dochodowym hobby. Szczególnie, gdy dysponujemy wartościowymi zbiorami. Obecnie istnieje wiele portali interentowych, publikacji, miłośników monet, którzy udzielają cennych rad początkującym.
Wydaje się, że numizmatyka jest tylko dla ludzi dysponujących znaczącym kapitałem. Nic bardziej mylnego. Obecnie zakup polskich monet kolekcjonerskich ze srebra to wydatek do kilkuset złotych miesięcznie. Znacznie więcej kosztują zbiory ze złota. Jest to uwarunkowane kosztem samego kruszcu. Numizmatycy często poszukują unikatowych monet. Wśród kolekcjonerów popularne są serie ze zwierzętami oraz roślinami. Takie monety emituje NBP jako Zwierzęta Świata. Znane są także serie z krajów egzotycznych. Czasami istotne jest także samo wykonanie, zdobienia, inspiracja artysty. Na wartość monety wpływa kilka czynników. Ważny jest metal, z którego została wykonana gdyż to wpływa na samą wartość. Następnie renomowany emitent także jest istotny. Popularny emitent jest znany w kręgu numizmatycznym, a jego kolekcje są rozpoznawane na całym świecie. Kolejnym wyznacznikiem jest nakład monety. Jeśli jest niewielka emisja to moneta jest jeszcze bardziej poszukiwana przez kolekcjonerów. Tym sposobem jej wartość wzrasta. W następnej kolejności wpływ ma także tematyka, sposób wykonania, autor projektu, wartość kruszcu w momencie sprzedaży. Zbieranie monet aktualnych emisji dość często związane jest z przyszłym wzrostem ich wartośći.
Kupowanie monet uzależnione jest od ich emisji. Czasami warto także dokonać zakupu w przedsprzedaży, co warunkuje niższą cenę. Zbieranie monet nie wiąże się tylko z ich sprzedażą. Istotą jest gromadzenie kapitału dla swoich potomków. W efekcie także kultywowanie tradycji numizmatycznych przez dzieci. Wśród kolekcjonerów nie może także zabraknąć spotkań branżowych na największych targach numizmatycznych CoinExpo. Jest to okazja do spotkań, wymiany doświadczeń oraz znalezienie ciekawych unikatów.
Numizmatycy przechowują monety w specjalnych kapslach, etui lub kasetach. Pierwszą zasadą jest oglądanie ich nie dotykając bezpośrednio dłońmi tylko poprzez specjalane rękawiczki. Utrzymuje się w ten sposób ich tzw. menniczy stan.
Podsumowując, można stwierdzić że jest to hobby z długim okresem zwrotu kapitału. Pomimo wahań kursy walut, nie powinniśmy tracić jeśli zakupimy serie kolekcjonerskie monet.

Rate this post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *