Gdzie zjem dobrą pizzę?
Choć w naszym kraju znalezienie restauracji serwującej pizzę nie stanowi problemu, gdyż tego rodzaju lokale znajdują się niemalże na każdym kroku, to prawdziwym smakoszom tej włoskiej potrawy trudno nieraz zaspokoić swój głód naprawdę dobrej pizzy. Dlaczego tak jest, skoro pizzerie już dawno stały się elementem polskiego krajobrazu i spotkamy je, jak Polska długa i szeroka, w miasteczkach i wsiach, w centrum Warszawy i w Ustrzykach Dolnych w Bieszczadach? Sekret najprawdopodobniej tkwi w sposobie przygotowania.
Jak to w ogóle się stało?
..że pizza odniosła tak wielki sukces na całym świecie? Co sprawiło, że tę potrawę można zjeść w praktycznie każdym zakątku naszego globu – od USA, aż po Nową Zelandię? Błyskotliwa światowa kariera tego dania jest tym bardziej zadziwiająca gdy weźmiemy pod uwagę jego początki. Tak naprawdę, na początku swojej historii pizza była prostym plackiem, na który kładziono dowolny składnik, jaki akurat znajdował się pod ręką, z reguły warzywa. Szczególną popularnością pizza cieszyła się we Włoszech, a za prawdziwą ojczyznę tego dania uważa się Neapol i znajdujący się tam port. Tak, to właśnie robotnicy portowi odpowiedzialni są za to danie, które Ty tak lubisz! Mniej więcej od 20 wieku, wraz z postępującą globalizacją, pizza zaczęła się pojawiać również w innych zakątkach naszego globu. Dziś, jak już wspomnieliśmy, jest to jedno z najlepiej rozpoznawanych dań na świecie i praktycznie w każdym kraju możemy liczyć na to, że zdołamy zamówić pizzę, w takiej czy innej formie. Ciekawostką jest też fakt, że według specjalistów Włosi już dawno przestali wieść prym w robieniu najlepszej pizzy na świecie, bowiem podobno najsmaczniejsze są w tej chwili serwowane na Manhattanie. Cóż, trudno nam to określić, za to wiemy, gdzie można zjeść najlepszą pizzę w Warszawie!
Jak stworzyć pizzę idealną?
To pytanie zadaliśmy pewnemu człowiekowi z Warszawy, który od wielu lat pracuje w branży gastronomicznej, a pizzerie wręcz biją się o to by go zatrudnić – – nasz rozmówca, którego personaliów z oczywistych względów ujawnić nie możemy, to prawdziwy mistrz robienia pizzy w stolicy, a może i w całej Polsce. Dość powiedzieć, że swojego fachu uczył się właśnie we Włoszech, a praktykę zawodową odbywał w topowych światowych pizzeriach. W rozmowie zdradził nam kilka tajemnic pizzy.
- Ciasto. Tak naprawdę to właśnie ciasto decyduje o tym, jakie pierwsze wrażenie będzie miała osoba jedząca pizzę. Na jakość ciasta wpływa przede wszystkim mąka, która została użyta do jego przygotowania. Często bywa tak, że pizzerie próbują oszczędzać właśnie na cieście i stosują najtańszą mąkę – to błąd, który ma niebagatelny wpływ na to, jak smakuje pizza. To danie nie znosi żadnych kompromisów – mąka musi być najwyższej jakości, a samo ciasto należy odpowiednio przygotować – w idealnym przypadku, na 36 godzin przed przygotowaniem samego dania. Tak, to nie pomyłka! Tyle właśnie potrzeba czasu, aby ciasto zdołało równo wyrosnąć i nabrać odpowiedniego aromatu, który nadaje pizzy tak niepowtarzalny smak. W mniejszych pizzeriach niestety ciasto przygotowuje się niedługo przed podaniem – stąd odpowiedź, dlaczego tak trudno znaleźć dobrą pizzę.
- Ser. To kolejny składnik, w przypadku którego również nie ma miejsca na kompromisy. Do pizzy nadaje się w zasadzie tylko i wyłącznie ser mozzarella, który jak wiadomo do najtańszych nie należy. Niepowtarzalny smak i wyjątkowy aromat, który ma mozzarella powoduje, że pizza smakuje tak wyśmienicie. Ten właśnie składnik decyduje o smaku potrawy.
- Składniki. Wiele pizzerii stosuje niskiej jakości warzywa, przez co smak pizzy jest mdły i raczej mało atrakcyjny. To błąd! Warzywa powinny być świeże, przez co cała pizza smakować będzie znacznie lepiej.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak się robi pizzę, zajrzyj na entuzjascipizzy.pl