Detektyw – idealny pomysł na biznes

W dzisiejszych czasach świadczenie usług detektywistycznych, może okazać się wspaniałym pomysłem na udany biznes. W naszym kraju w bardzo szybkim tempie rośnie zapotrzebowanie na prywatnych detektywów, dlatego też warto poważnie zainteresować się właśnie tą profesją.

Jak zostać detektywem

Prywatni detektywi odpowiedzialni są za śledzenie figurantów, ustalanie ojcostwa, zbieraniu dowodów w sprawach rozwodowych, czy też odnajdywaniem zaginionych osób. Usługami detektywistycznym coraz częściej zainteresowani są również klienci biznesowi, którzy chcą dokładnie sprawdzić wiarygodność swoich kontrahentów. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo nie tylko jak zostać detektywem, ale również dowiecie się jak wygląda praca detektywa.

Profesjonalna licencja detektywistyczna

Aby uruchomić własne biuro detektywistyczne należy zdobyć najpierw odpowiednią licencję detektywistyczną. Jeszcze kilka lat temu, aby zostać detektywem trzeba było najpierw zdać specjalny egzamin państwowy, w dzisiejszych czasach można zapisać się na specjalistyczne szkolenia, po którym zdobędziemy odpowiednie uprawnienia. Warto wspomnieć również i o tym, że biuro detektywistyczne mogą prowadzić również te osoby, które nie mają licencji detektywistycznej. W dzisiejszych czasach wystarczy, aby nasz pełnomocnik posiadał licencję i możemy prowadzić własne biuro.

Kiedy możemy ubiegać się o licencję

O licencję detektywa możemy ubiegać się zaraz po ukończeniu 21 roku życia. Oprócz stosownego wieku, musimy pochwalić się również odpowiednim wykształceniem (co najmniej średnim) oraz przedstawić dokument, który potwierdza nasze polskie obywatelstwo. Z racji tego, że jesteśmy w Unii Europejskiej, to możemy przedstawić również obywatelstwo z innego Państwa UE. Aby zdobyć licencję detektywa nie może toczyć się przeciwko nam żadne postępowanie o umyśle przestępstwo (również o umyślne przestępstwo skarbowe). Aby zostać detektywem musimy posiadać pozytywną opinię komendanta powiatowego, dlatego też osoby, które były skazane prawomocnym wyrokiem, mogą mieć problemy ze zdobyciem licencji. Osoby, które ubiegają się o licencję detektywa nie mogą być również zwolnione dyscyplinarnie z:

  • Policji
  • Straży Granicznej
  • Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego
  • Agencji Wywiadu
  • Biura Ochrony Rządu
  • Wojska
  • Prokuratury

Musimy posiadać również orzeczenie lekarskie, które jest potwierdzeniem, że posiadamy zdolność psychologiczną do wykonywania usług detektywistycznych. Posiadać musimy również dokumenty, które potwierdzają odbycie szkoleń w zakresie: zagadnień ochrony danych osobowych, przepisów regulujących prawa oraz obowiązki detektywa i zagadnień informacji niejawnych.

Jak otrzymać licencję detektywa?

Licencję detektywa otrzymujemy zawsze od komendanta wojewódzkiego Policji lub od Komendanta Stołecznej Policji. Drugi przypadek dotyczy wyłącznie tych osób, które nie posiadają stałego miejsca zamieszkania na terytorium Polski. Aby otrzymać legitymację należy najpierw złożyć specjalny wniosek w formie pisemnej, albo w formie elektronicznej. Do wniosku musimy dołączyć pisemne oświadczenie o pełnej zdolności do czynności prawnych, dwie fotografie, zaświadczenie o niekaralności oraz dokumenty potwierdzające odbyte szkolenia.

Biuro detektywistyczne – przyszłościowy biznes

W Polsce jest bardzo duże zapotrzebowanie, zwłaszcza na wysokiej klasy detektywów, dlatego też osoby zdolne mogą w tym zawodzie zarobić naprawdę niezłe pieniądze. Dużym plusem założenia biura detektywistycznego jest również to, że prowadzenia takiej działalności wiąże się z stosunkowo niewielkimi wydatkami. Najwięcej przyjdzie nam zapłacić oczywiście za wynajem biura, ale bardzo wielu dobrych detektywów, prowadzi swoje biuro w domu, dzięki czemu drastycznie obniżają się koszta. Bardzo dużym wydatkiem może okazać się również zakup profesjonalnego sprzętu detektywistycznej, który niestety nie należy do najtańszych. Jeżeli będziemy prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą, to za sprzęt dla jednej osoby, przyjdzie nam zapłacić około 10 000zł. Koniecznie należy zainwestować w podsłuchy, lokalizatory GPS i GSM, minikamery oraz dyktafony. Przydać może się również porządny aparat fotograficzny, modulator głosu, paralizator, czy wykrywacze kamer i podsłuchów.

Zarobki detektywów

Według najnowszych statystyk w naszym kraju zarobki prywatnych detektywów wahają się w granicy od 3700 do 4900 zł. Ceny w dużej mierze zależą od tego, czy działamy na własną rękę, czy też pracujemy w profesjonalnej agencji. W Polsce przyjęło się, że wynagrodzenie detektywa ustalane jest przeważnie indywidualnie z klientami. Wielkość wynagrodzenia zależy od trudności zlecenia, ewentualnych kosztów oraz czasu.

Praca detektywa jest bardzo ciekawa i może dostarczyć bardzo wielu wrażeń, ale pamiętać należy również i o tym, że przy niektórych sprawach może wiązać się z bardzo dużym zagrożeniem. Praca jest bardzo interesująca, przede wszystkim ze względu na różnorodność zleceń, dzięki czemu istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że popadniemy w rutynę. Osoby, które nie przepadają za monotonią i lubią dość mocne wrażenia, bardzo dobrze odnajdą się w tym zawodzie. Oczywiście niektóre zlecenia takie jak np. śledzenie przez kilka godzin tej samej osoby, może być nużącym zadaniem. Zawód detektywa to praca dla bardzo odważnych ludzi, którzy posiadają dużą kreatywność i niespotykaną wytrzymałość. Własne biuro detektywistyczne może okazać się wspaniałym pomysłem na udany biznes i szansą przeżycia wielu znakomitych przygód, dlatego też warto dokładnie zastanowić się, czy nie warto kształcić się w tym właśnie kierunku.

Autor artykułu:
Artykuł przygotowali detektywi z firmy Pro-Tom. Pro-Tom świadczy usługi na terenie całego kraju.
Rate this post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *