Chcesz wiedzieć, czy Twój Internet działa właściwie? Wykonaj test prędkości łącza

Internet to obecnie jedno z podstawowych narzędzi wykorzystywanych nie tylko w domu, dla rozrywki, ale i w miejscu pracy. Możliwości jest wiele ? niektórzy decydują się na stałe łącze domowe (obecnie bardzo popularny okazuje się światłowód gwarantujący teoretycznie największą prędkość wysyłania i pobierania danych), inni z różnych względów wybierają mobilny Internet LTE. Niestety, zdarza się, że podczas normalnego korzystania z Sieci odczuwamy dyskomfort, ponieważ pobierane przez nas pliki ściągają się bardzo wolno, a przeglądane strony również potrzebują sporo czasu, by wyświetlić wszystkie informacje. Skąd wiedzieć, czy z naszym łączem rzeczywiście jest coś nie tak, czy może za dużo od niego wymagamy? Najlepiej je po prostu przetestować.

Speed test Internet ? co to takiego?

Sprawdzenie wydajności łącza internetowego nie jest wcale trudne. Wystarczy jedynie wykonać specjalnie przygotowany speed test Internet. Pod tą nazwą zwykle kryje się aplikacja (do ściągnięcia bądź zamieszczona na witrynie internetowej) pozwalająca dokładnie przyjrzeć się parametrom konkretnego łącza. Zwykle wyświetla on informacje o prędkości pobierania oraz wysyłania danych, a także pokazuje, ile czasu zajmuje łączu skomunikowanie się z serwerem. Parametr określający opóźnienie określany jest jako ?Ping?. Jeśli jego wartość przekracza 100ms, normalne korzystanie z Sieci na pewno nie będzie możliwe. Opóźnienie tego rodzaju stanie się szczególnie dokuczliwe wówczas, gdy ktoś będzie chciał grać w gry wymagające łączenia się z Internetem. Poszczególne plansze nie tylko ulegną ?klatkowaniu?, ale w ogóle się nie załadują.

Jak można przeprowadzić test prędkości Internetu?

Dowolny speed test Internet każdy użytkownik może przeprowadzić samodzielnie na komputerze korzystającym obecnie ze sprawdzanego łącza. Przede wszystkim, aby wynik był miarodajny, test powinno się przeprowadzić wówczas, gdy urządzenie zostanie bezpośrednio podłączone do modemu czy routera (połączenie kablowe, nie przez Wi-Fi). Wtedy z natury rola sprawdzającego ogranicza się do kliknięcia przycisku ?start?. Aplikacja zostaje wówczas uruchomiona. Po kilku, kilkunastu sekundach następuje pomiar prędkości pobierania oraz wysyłania danych i wyświetlony na komputerze. Pokazuje się również wartość parametru ?Ping?. Trzeba pamiętać, że szybkość pobierania nie oznacza jedynie prędkości, z jaką zostaną ściągnięte pliki na komputer, ale również jak szybko załadują się poszczególne strony. Jeśli natomiast chodzi o wysyłanie, jego duża prędkość przydaje się wtedy, gdy użytkownik na przykład często wrzuca filmy do Sieci.

Kiedy przeprowadzi się tego rodzaju test, można łatwo porównać rzeczywiste wyniki łącza z tymi, które zapowiadał operator. Jeśli bardzo się od siebie różnią, można to zgłosić, jednak czasem różnice w funkcjonowaniu Internetu wynikają z określonych warunków technicznych w danym miejscu (niekiedy Internet po prostu nie może działać szybciej). Warto jednak przeprowadzić speed test Internet, by wiedzieć, czy nasze podejrzenia są właściwe.

Rate this post

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Internauta z małego miasta pisze:

    wiem że w dużym mieście łatwiej o szybki internet – więcej niż 100 mb/s, ale w mniejszym jest trudno o coś takiego. Mogli by szybciej zakładać światłowody miedzy małymi miastami. Tylko tu znowu cena jest problemem. Zakładanie internetu w bloku jest lepsze dla dostawcy, bo ma kilka mieszkań pod rząd w pionie, a w domkach jednorodzinnych to już trzeba przeciągać kable pod ziemią jeśli jest tunel do kabli, jak nie ma to trzeba wykopać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *