Second hand – odzież na wagę

Sklepy z używaną odzieżą były bardzo popularne w latach 90 ? tych XX wieku. Wielu ludzi kupowało praktycznie tego rodzaju ubrania, ponieważ były znacznie tańsze i znanych marek. Obecnie jest trudniej przebić się właścicielom second handów, ale szukają niszy i nowych klientów. Konkurencją są hurtownie odzieży oraz dumpingowe ceny w innych sklepach. Otwierając sklep odzieżowy z drugiej ręki należy brać pod uwagę lokalizację. Najlepiej szukać w pobliżu targowisk, hal sprzedażowych, centrum miast lub pasażach. Wszędzie tam, gdzie nasz sklep będzie zauważony przez wielu potencjalnych klientów. Ważnym czynnikiem jest także oryginalność towaru. Jest wiele sklepów z odzieżą angielską, ale warto także zainteresować się ubraniami z Holandii lub Włoch. Może tym sposobem zdobędziemy konsumentów.

Koszt realizacji przedsięwzięcia to około 20 tys. zł. Początkowe wydatki są przeznaczane na administrację m.in. najem lokalu, aranżacja wnętrza, estetyczny wygląd, zakup towaru, dostawy, marketing i promocja. Zmniejszenie kosztów można zrobić poprzez założenie strony internetowej. Stworzyć profile na serwisach społecznościowych, forach tematycznych, redagować blog o trendach w modzie, a także pozycjonować swoją witrynę. Te zabiegi powinny pomóc dotrzeć do znacznie większej liczby ludzi.

Potem należy poszukać właściwego dostawcy towaru. Warto zrobić dokładne rozpoznanie na forach internetowych, poprzez osobisty kontakt z dystrybutorami, poznanie klientów danej firmy. Jest to bardzo ważne działanie, ponieważ zakup ubrań jest podstawą naszej późniejszej sprzedaży. Przykładowo dysponując sklepem o powierzchni 30 m? możemy nabyć do 200 kg odzieży posortowanej. W następnych tygodniach działalności istnieje opcja zwiększania dostaw. Wszystko zależy od zapotrzebowania na określony towar. Koszt zakupu 200 kg posegregowanej odzieży to kwota 7 tys. zł. W tym wypadku jest pewność, że towar będzie bez wad i dobrej jakości. Średnia marża to około 100 procent. Z kolei przy inwestycji w towar niesortowany nie ma pewności, że będzie bez wad. A tym bardziej możemy nie uniknąć strat zainwestowanych pieniędzy. Warto także pomyśleć o różnorodnym asortymencie, który będzie dostępny dla wielu grup wiekowych. Poprzez kilku miesięczne obserwacje można będzie zobaczyć jaki rodzaj towaru jest najczęściej kupowany i przez kogo. Spostrzeżenia właściciela pomogą w doborze określonego asortymentu. Klientami second handów są dość często kobiety, dlatego ważna jest ekspozycja damskich ubrań. Efektywna wizualna prezentacja towaru na półkach i wieszakach to istota prowadzenia tego biznesu. Dodatkowo ubrania dziecięce w przystępnych cenach także mogą zachęcać młode mamy do zakupu. Możliwości zachęcania klientów jest wiele m.in. promocje sezonowe, obniżki rzeczy długo zalegających na wieszakach sklepowych, jakość i oryginalność towaru. Jeśli dysponujemy drugim sklepem to można przerzucić ubrania mniej popularne do drugiego punktu i w ten sposób będą ponownie nowym asortymentem. Z uwagi na dużą ilość towaru warto także posiadać swój magazyn, aby odzież posezonową odłożyć w bezpieczne miejsce. Jednocześnie zyskując miejsce na kolejne dostawy.

Second hand to biznes, który wymaga poświęcenia oraz znajomości ekonomii i marketingu. Ważne jest także obeznanie z materiałami i tkaninami. Przyszły właściciel będzie przez cały czas negocjował ceny z dystrybutorami, a także oceniał jakość kupowanej odzieży.

Rate this post


Czytelnicy szukali również:

  • biznes plan sklepu z odzieżą używaną wzór
  • biznes plan second hand
  • biznes plan sklepu z odzieza uzywana
  • biznes plan odzież używana

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. michel pisze:

    Czasami sama robię zakupy w second handach. Jest duży wybór ciuchów różnych kolekcji i fasonów. Możne coś dla siebie znaleźć. Warunek trzeba szukać i to zajmuje trochę czasu. Ale polecam, jeśli chce się zaoszczędzić

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *