Rodzaje pożyczek bankowych

Gdy brakuje nam pieniędzy, a nie chcemy zapożyczać się u rodziny czy przyjaciół od razu myślimy o pożyczce, którą może zaoferować nam bank.

Zgodnie z definicją, pożyczka to „operacja polegająca na udzieleniu przez osobę fizyczną lub instytucję określonej kwoty środków pieniężnych lub określonych przedmiotów do dyspozycji pożyczkobiorcy, na czas oznaczony lub nieoznaczony”.

Udajemy się więc do filii banku, a tam czeka nas prawdziwy zawrót głowy: okazuje się bowiem, że termin „pożyczka” jest zbyt szeroki i należy go uściślić. Przed wizytą w banku warto więc zorientować się, z jakimi rodzajami pożyczek możemy zetknąć się w banku.

Jednym z najpopularniejszych rodzajów pożyczek są pożyczki gotówkowe – polegają one na tym, że pożyczkodawca przekazuje wybraną kwotę pieniędzy pożyczkobiorcy. Biorąc pożyczkę tego rodzaju, należy zwrócić uwagę między innymi na oprocentowanie, czas spłaty oraz na wymagane przez bank zabezpieczenia.

Kolejnym rodzajem pożyczki jest pożyczka hipoteczna. Zastawiana jest tutaj nieruchomość, posiadane grunty i tym podobne. Jeżeli pożyczkobiorca nie spłaci zaciągniętej pożyczki, bank może odebrać mu nieruchomość, grunty, itp. Wysokość pożyczki hipotecznej zależy od wartości nieruchomości, jednak jej zaletą jest to, że jest ona zazwyczaj długookresowa i może być zaciągana w obcej walucie.

kredyd czy pożyczka
Kolejny rodzaj pożyczki, pożyczka konsolidacyjna, polega na zamianie wszystkich wcześniejszych zobowiązań, na jedną długoterminową pożyczkę, zazwyczaj taką, która ma niższe oprocentowanie. Dzięki temu, zamiast co miesiąc pamiętać o wielu ratach do spłacania, wystarczy pamiętać tylko o jednej. To z pewnością bardzo wygodne rozwiązanie.

Pożyczki lombardowe to z kolei pożyczki zaciągane na bardzo krótki okres czasu (zazwyczaj od jednego tygodnia do trzech miesięcy), gdzie pod zastaw idą papiery wartościowe lub drogocenna biżuteria.
Zanim jednak zdecydujemy się na jakąkolwiek pożyczkę bankową, warto przekalkulować, czy na pewno poradzimy sobie z jej systematycznym spłacaniem.

Rate this post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *