Praktyczne podejście do projektowania opakowań kartonowych

Bardzo duży zakres możliwości i spore spektrum tematyczne sprawiają, że projektowanie opakowań kartonowych jest często skomplikowanym i złożonym procesem. Dlatego oprócz niemałej kreatywności projektantów, wymaga on również konsultacji i analizy fachowców związanych z konkretnymi dziedzinami życia.

Projektowanie opakowań

Kluczową kwestią w projekcie opakowania jest jego późniejsze zastosowanie. Znaczenie ma zarówno precyzyjne ustalenie, do czego opakowanie będzie służyło oraz jaki asortyment będzie do niego pakowany, a także jaka będzie jego dokładna ilość. Istotną kwestią jest również uściślenie kształtu oraz wagi pakowanego towaru. Jednocześnie należy pamiętać o zwróceniu uwagi na indywidualne cechy produktu, dotyczącego np. jego wysokiej delikatności lub zawartości niebezpiecznych substancji. Nie bez znaczenia jest też sposób, w jaki odbywać ma się pakowanie lub wypakowanie towaru u odbiorcy lub na linii produkcyjnej. Oznaczeniami może zająć się chociażby producent opakowań kartonowych (sprawdź: http://www.amataska.pl/), jeżeli posiada takie możliwości.

Marketing i ekologia

Funkcja marketingowa opakowania jest bardzo ważna. W jej zakresie należy przede wszystkim określenie, do jakich celów ma służyć opakowanie. Istotną kwestią są również wszystkie elementy związane ze strategią marketingową oraz budowaniem świadomości marki, czyli brandingiem. W tym celu należy już na etapie projektu ustalić, w jakim stopniu opakowanie będzie służyć do ekspozycji produktu, a także jakim metodom transportowym będą podlegać elementy wypakowywane bezpośrednio na linię produkcyjną. Już na tak wczesnym etapie określić można również, czy przygotowane ma zostać opakowanie wielokrotnego użytku. Producent kartonów może dostarczyć opakowania wykonane z surowców ekologicznych, co pozostaje nie bez znaczenia dla ochrony środowiska naturalnego.

Logistyka projektu opakowania

Istotną kwestią są również funkcje logistyczne. Projekt opakowania powinien być pomyślany w taki sposób, żeby jego konstrukcja zapewniała produktom maksymalną ochronę. Dzięki temu wyeliminowane zostaje ryzyko uszkodzenia pakowanego asortymentu, a tym samym ograniczenie strat. Ten proces projektowania wymaga przede wszystkim zwrócenia uwagi na kilka aspektów dotyczących kształtu oraz wymiarów opakowania. Opakowanie musi ułatwiać magazynowanie i składanie towaru, być dopasowane do jednostek logistycznych, a także kompatybilne z przestrzenią w środkach transportu, np. kontenerami czy skrzyniami załadunkowymi.

Transport i rotacja

Tym samym należy pamiętać nie tylko o czynnościach transportowych, ale również rotacji w magazynach czy obszarach produkcyjnych. Stosowane są wówczas nie tylko środki zmechanizowane i narzędziowe, więc opakowanie nie powinno utrudniać czynności manualnych, takich jak pakowanie, rozpakowywanie i ręczne przenoszenie. Z tego względu wymiary opakowania oraz jego konstrukcja powinny zawierać różne możliwe udogodnienia, np. w postaci uchwytów lub specjalnych nacięć. Znaczenie ma również tworzywo, z którego wykonane jest opakowanie. Karton jest bardzo lekki, dzięki czemu surowiec nie obciąża pakunku i ułatwia ręczne przenoszenie towaru.

Rate this post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *