JPK, czyli nowy obowiązek przedsiębiorców
Jednolity Plik Kontrolny (JPK) to nowy dokument, który mali i średni przedsiębiorcy muszą wysłać do skarbówki.
Wspomniany dokument został opracowany w elektronicznym formacie i zawiera on informacje dotyczące ewidencji podatku VAT. Przypominamy o tym, że obowiązek ten wszedł już w życie i czas na wysłanie pierwszego JPK upływa 27 lutego.
Wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego ma na celu uszczelnienie systemu podatkowego w Polsce, o czym przekonują eksperci. Ideą tego elektronicznego dokumentu jest to, aby istniała możliwość zdalnej kontroli podatkowej u przedsiębiorców. Postanowiono na skorzystanie z wersji elektronicznej przekazywania takich informacji, aby system obsługujący JPK mógł automatycznie dokonać weryfikacji tego, czy nie doszło do oszustw po stronie przedsiębiorcy.
Największe firmy mają obowiązek przekazywania JPK do fiskusa już od lipca bieżącego roku. Po ponad pół roku funkcjonowania tego obowiązku uważa się, że dobrze przygotowały się do tego zadania i radzą sobie z nim bez problemów. Dużą zasługę w tym mają programy dla firm, czyli specjalne programy rachunkowe, które pomagają w spełnianiu tego nowego obowiązku.
Niestety, małe przedsiębiorstwa mogą mieć problemy związane z JPK. Chodzi tutaj głównie o to, że większość z nich zleca usługi księgowe na zewnątrz. W tym przypadku, rozliczenia wewnętrzne mogą stać się nieco kłopotliwe ? zwłaszcza dla tych przedsiębiorców, którzy rozliczają się w oparciu o księgi przychodów i rozchodów. Wobec tego, mniejsi przedsiębiorcy powinni być gotowi na to, że ceny świadczonych usług księgowych wobec ich firm, mogą wzrosnąć. Oczywiście większość profesjonalnych biur księgowych posiada swoje programy dla biur rachunkowych, tak więc poradzą sobie z tą niewygodną sytuacją.
Według oficjalnych informacji, kontrole w jednolitym pliku podatkowym ruszą dopiero za rok. Od przyszłego roku fiskus rozpocznie weryfikację rozliczenia podatników, przy wykorzystaniu właśnie danych pochodzących z Jednolitego Pliku Kontrolnego. Aktualnie Ministerstwo Finansów pracuje nad informatycznymi narzędziami, które umożliwią dokonanie takiej weryfikacji.
Obowiązek i to spory. Pobrałem aktualizację do symfonii jeszcze pod koniec roku, żeby być gotowym na styczeń. W sumie w pół dnia się nauczyłem o co w tym wszystkim chodzi, chociaż mam tylko ogólne pojęcie o księgowości.