Agencja nieruchomości – sprzedaż, wynajem

Rynek nieruchomości w Polsce cały czas się rozwija. Deweloperzy budują i realizują wiele projektów. Tym samym agencje mają możliwość pozyskiwania klientów. Pomimo wzrostu ilości inwestycji budowlanych branża nieruchomości nie jest łatwym biznesem. Początki są trudne i tylko determinacja sprawia, że można odnieść sukces w tym sektorze. Na początku swej działalności należy uzyskać odpowiednie uprawnienia. W zależności od potrzebnych kwalifikacji trwa to około roku czasu. Kandydat na pośrednika, zarządce musi mieć wyższe wykształcenie, skończyć studia podyplomowe oraz zrealizować praktyki. W ciągu dwóch semestrów uczestnik jest w stanie poznać zagadnienia branży  nieruchomości i praktycznie wykorzystać zdobytą wiedzę. Koszt studiów to około 7 tys. zł i dodatkowo 400 zł nadanie licencji. Trudniejszym wyzwaniem jest uzyskanie uprawnień rzeczoznawcy majątkowego. Od kandydatów wymagane jest wykształcenie wyższe magisterskie, studia podyplomowe (rok czasu) i roczna praktyka. W trakcie zajęć praktycznych wykonuje się minimum 15 wycen różnych nieruchomości. Na końcu jest egzamin państwowy, gdzie zdawalność jest na poziomie 30 procent. Koszt całego przedsięwzięcia to 10 tys. zł plus koszt samego egzaminu około 1,4 tys. zł.
Następnie warto zainwestować we własne biuro z dobrą lokalizacją. Powinien to być lokal na parterze, widoczny. Potem należy pomyśleć o reklamie, własnej stronie internetowej oraz zarejestrować się na serwisach nieruchomości. To są sprawdzone sposoby, aby pozyskać klientów. Obecnie na rynku działa wiele takich agencji, dlatego nie będzie łatwo zaistnieć. Konkurencja jest duża, a klient wymagający. Sprzedaż mieszkań, domów średnio jest na poziomie jeden na trzy miesiące. Jest to optymistyczna wersja. W związku z czym interes ten wymaga wiele poświęcenia i czasu od właściciela oraz agentów. Dobrym rozwiązaniem jest specjalizacja w określonej dziedzinie np. dla sektora bankowego podczas przyznawania kredytów mieszkaniowych, skarbowego, sprzedaż samych mieszkań lub tylko domów. Rozwiązań jest wiele, wystarczy wyznaczyć sobie cel i go realizować.
Zarobki są uzależnione od koniunktury oraz liczby zrealizowanych transakcji. Średnie dochody miesięczne zarządcy nieruchomości to 4 tys. zł, pośrednika 6 tys. zł, rzeczoznawcy 7 tys.zł.

Rate this post


Czytelnicy szukali również:

  • biznes plan biuro nieruchomości

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *