Odzież robocza a ochronna – czym się różnią ?

Odzież wykorzystywaną przez każdego pracownika można podzielić na dwie kategorie: roboczą i ochronną. Jaka jest różnica między nimi? Odzież ochronna musi posiadać odpowiednie certyfikaty zgodnie z normami odpowiednimi dla zagrożenia na jakie narażony jest pracownik. Odzież robocza okrywa lub zastępuje odzież osobistą. Chroni nie tylko przed czynnikami mechanicznymi czy atmosferycznymi, ale również zapobiega przed przedwczesnym zniszczeniem odzieży własnej. Odzież roboczą stosuje się również w miejscach gdzie wymagana jest bezwzględna czystość produktów.

Używana w zakładzie pracy odzież robocza, tj. fartuchy oraz koszulki, która pełni funkcje reprezentacyjne, a także chroni odzież pracownika przed zniszczeniem i znacznym zabrudzeniem nie wymaga specjalnego oznakowania, gdyż taka odzież nie podlega obowiązkowej certyfikacji. Pracodawca w takiej sytuacji może zlecić szycie koszulek lub fartuchów innej firmie, aby zmniejszyć koszty zakupu odzieży roboczej. Gdyby odzież (tj. fartuchy i koszulki) była przez pracodawcę stosowana jako odzież ochronna do ochrony pracownika przed jednym lub wieloma zagrożeniami występującymi na stanowisku pracy, wtedy powinna ona spełniać wymagania jak dla środków ochrony indywidualnej. Taka odzież powinna posiadać odpowiednie certyfikaty gwarantujące, że spełnia ona minimalne wymagania określone w odpowiedniej normie, a także powinna mieć oznakowanie CE oraz piktogram pozwalający w prosty i szybki sposób odczytać przeznaczenia danego środka ochrony oraz jego poziom ochrony.

odzież robocza - pracownik w magazynie

Zwykle do odzieży roboczej zaliczane jest również ubrania jednorazowe. Ubranie robocze występuje również jako odzież wyróżniająca dany zawód (np. odzież dla służby zdrowia czy odzież dla gastronomii). Ubrania ochronne mają chronić robotnika przed zagrożeniami wynikającym z przeprowadzanej przez niego pracy – zastępując przy tym tudzież przykrywając odzież osobistą. Jak wszyscy wiemy ,zagrożenia napotykane w pracy miewają różne konsekwencje – w stosunku do profesji.

Każda część odzieży ochronnej roboczej powinien być solidny a co za tym idzie zapewniać użytkującemu go pracownikowi bezpieczeństwo. Więcej dowiesz się na tej stronie – http://www.gvarant.pl/odziez-robocza/ubrania-ochronne-komplety/. ma to istotne znaczenie w przypadku osób pracujących ?w towarzystwie? niebezpiecznych substancjach chemicznych: gazów, par, cieczy czy drobnych cząstek stałych. Dobierając odpowiednią odzież ochronną w takich sytuacjach, trzeba wziąć pod uwagę stężenie chemikaliów, ich rodzaj oraz siłę działania.Kombinezon roboczy to element garderoby, który musi być niezawodny, a jednocześnie zapewniać komfort w czasie noszenia. Funkcjonalny kombinezon roboczy wzbogacony jest o pożyteczne kieszenie, które możemy wypełnić potrzebnymi w pracy narzędziami. Bez mocnych rękawic w trakcie prac fizycznych, ani rusz. Koniecznie musimy zabezpieczyć ręce, a to jak grube i solidne powinny być rękawice uzależnione jest od charakteru wykonywanych działań. Rękawice antyprzepięciowe to doskonała odporność na przecięcia i przetarcia (poznaj więcej informacji na temat). Zapewniają maksymalny poziom ochrony przed przecięciem oraz izolację termiczną dłoni. Dzięki ich przeciwpoślizgowemu wykończeniu, chwyt jest pewny i zdecydowany.

Odzież ochronna powinna być tak zaprojektowana i wykonana, aby jej użytkownik mógł wykonywać czynności zawodowe mając zapewnioną ochronę przed jednym lub wieloma jednocześnie występującymi zagrożeniami.

Właściwości ochronne i użytkowe odzieży są zdeterminowane przede wszystkim przez właściwości materiałów, z których ją wykonano.
Właściwości użytkowe określają przydatność odzieży do prac w danych warunkach z punktu widzenia jej trwałości, właściwości higienicznych, wygody użytkowania.

Odzież ochronna powinna być prawidłowo dobrana do wymiarów ciała użytkownika dzięki odpowiedniemu systemowi wielkości uwzględniającemu wzrost, obwód klatki piersiowej i obwód pasa użytkownika.

Rate this post


Czytelnicy szukali również:

  • własny biznes budownictwo

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Stefania pisze:

    Ciekawy artykuł. Kupowałem odzież roboczą w innej hurtowni ale tu oferta nie jest zła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *