Barter online – portal wymiany towarów
Barter należy do najstarszych form handlu na świecie. Opiera się na wymianie towarów pomiędzy minimum dwoma firmami, ludźmi czy krajami. System ten funkcjonował już od dawna. Szczególnie się rozwijał w czasach kryzysu, gdy spadała gwałtowanie wartość pieniądza. Dziś działa także prężnie, zwłaszcza podczas transakcji pomiędzy przedsiębiorcami z krajów wysokorozwiniętych, a firmami z państw biedniejszych. Barter sam w sobie jest mało elastyczny. Wynika z tego, że firmy dokonujące wymiany towarowej muszą w odpowiednim czasie posiadać artykuły lub usługi pożądane przez drugą stronę. Najlepszą koncepcją jest barter wielostronny. W ten sposób następuje wymiana towarów oraz usług w obrębie określonej grupy barterowej, a nie tylko między dwoma kontrahentami.
Portale barterowe działają na zasadzie rynku wirtualnego, na którym dokonywane są transakcje. Firmy oferują określone produkty i dostają punkty barterowo ? kredytowe, a potem mogę wydać te punktu u dowolnego kontrahenta na giełdzie. Zasady prowadzenia wymiany handlowej jest taka sama jak w realnym biznesie. Różnica polega na braku niedogodności, które normalnie występują w standardowym rynku. Wszelkie niuanse niweluje działalność wirtualna. Stały dostęp do sieci umożliwia zawieranie transakcji z każdego miejsca na świecie bez względu na porę dnia i nocy. Nie ma praktycznie żadnych ograniczeń związanych z usługami lub towarami, które się oferuje.
Pośrednictwo przy tak dużej ilości transakcji musi się opłacać portalom. Zarabiają realne pieniądze m.in. poprzez wpływy z abonamentów, który wpłacają uczestnicy giełdy. Innym znacznie większym dochodem jest możliwość zarabiania na samych transakcjach. Wszystko uzależnione jest od udanych wymian handlowych oraz procentu od samej transakcji, który pobiera firma barterowa.
Podstawą działalności portali tego typu jest stałe pozyskiwanie nowych klientów. To właśnie kontrahenci zapewniają realny dochód. Portale barterowe utrzymują relacje z zarejestrowanymi firmami na giełdach. Dość często pozyskują opinie, pomysły od firm, których produkty biorą udział w transakcjach. Stają się jeszcze bardziej wiarygodni, a klienci widzą zainteresowanie z ich strony. Pozostałe formy promocji i reklamy to stworzenie wiarygodnej marki, która będzie rozpoznawalna. Konkretna, krótka nazwa, łatwa do zapamiętania daje sukces w biznesie. Stworzenie strony internetowej, odpowiednie wypozycjonowanie w wyszukiwarkach to jedna z najszybszych możliwości zaistnienia w sieci.
Kolejnym elementem jest rozbudowana lista mailingowa. Działanie związane z wysyłaniem do uczestników portalu oraz potencjalnych klientów najnowszych wiadomości o oferowanych produktach, firmach na giełdzie. Przyczyni się to do zwiększenia oglądalności naszego serwisu, a także generowania większych zysków. Przez cały czas swojej działalności należy uaktualniać stronę internetową, zmieniać wygląd, poprawiać interfejs oraz wprowadzać wszelkie udogodnienia na podstawie sugestii klientów.
Koszt inwestycji
- oprogramowanie: 52 tys. zł
- zabezpieczenie strony: 9 tys. zł
- kupno domeny: 4 tys. zł
- wynajem serwerów rocznie: 600 zł
- sprzęt komputerowy: 11 tys. zł
Suma: 76 600 tys. zł
Koszty miesięczne:
- wynajem lokalu: 1,1 tys. zł
- media: 1,8 tys. zł
- wsparcie techniczne: 700 zł
Suma: 3 600 tys. zł
Przychody:
- wpis firmy do portalu (230 zł x 30 firm): 6,9 tys. zł
- procent od od wartości transakcji ( 5 proc. x 110 tys. zł): 5,5 tys. zł
Suma: 12 400 tys. zł
Dochód: 8 800 tys. zł