Sklep z grami planszowymi – rozrywka dla każdego
Gry planszowe mają teraz swój renesans. Pomimo że konkurencja gier komputerowych, telewizyjnych jest duża to są ludzie, którzy chętnie spędzają czas przy zwykłych planszówkach. Rozrywka tego typu pomaga rozwijać się intelektualnie, szczególnie dzieciom. Wzmaga się integracja, współpraca międzyludzka, a także poprzez rywalizację różne pokolenia ludzi łączą się ze sobą. Takie działania uczą sztuki wygrywania i przegrywania.
W Niemczech co roku organizowane są największe targi gier planszowych. Essen jest gospodarzem tej imprezy. Swoje produkty wystawiają światowi producenci, co sprzyja ogromnej frekwencji wśród gości. W Polsce także można spotkać fanów planszówek w Gliwicach. Jest to okazja dla miłośników gier do wymiany doświadczeń, recenzji różnych projektów. Tworzone są także portale internetowe, które zrzeszają fanów produktów tematycznych. Dodatkowo organizacja turniejów i festiwali w całym kraju sprawia, że grono wielbicieli gier planszowych się powiększa z roku na rok. Biznes z grami można tworzyć zarówno stacjonarnie jak i wirtualnie. Oba sposoby prowadzenia interesu warto zastosować na początku działalności. Na wstępie należy znaleźć lokal o powierzchni około 30 m? oraz zakupić interesujące gry. Towar nabyć można w hurtowniach oraz od różnych krajowych i zagranicznych dostawców. W internecie także można znaleźć informacje o produktach oraz najbardziej znanych producentach i dystrybutorach. Istotą prowadzenia każdego biznesu są fundusze. W związku z czym należy przygotować racjonalny plan działania.
Zaczynając inwestować w gry planszowe należy brać pod uwagę gusta klientów, szukać hitów na rynku oraz posiadać wiedzę z zakresy biznesu, marketingu. To pozwoli nam lepiej rozwijać tą działalność. Istotą jest także sam kontakt z potencjalnymi klientami.
Nabywcy dzielą się na trzy kategorie. Przypadkowi, którzy kupują gry jako prezenty dla najbliższych. Potem są młodzi ludzie odkrywający świat gier planszowych, aby zmienić zabawę z wirtualnej na realną. Ostatnią grupę tworzą pasjonaci. To oni dość często są wyznacznikiem trendów w tym sektorze. Sprawiają, że ich opinie wpływają na poziom, tematykę gier. Dzieje się tak ze względu na to, iż mają rozległą wiedzę o planszówkach.
Podstawą prowadzenia sklepu z grami jest wzbudzanie zaufania oraz sympatii u konsumentów. Tylko w ten sposób sprawimy, że w przyszłości wrócą do nas. Dostosowanie produktu do wieku, zainteresowań, zasobności portfela są także istotne. Klient może w ten sposób oceniać samego sprzedawcę i jego zaangażowanie. Sklepy zabiegają o nabywców w różny sposób. Tworzą często play room w swoich sklepach, aby gracze mogli przetestować dostępne gry oraz rozegrać turnieje z pozostałymi pasjonatami. Organizują także pokazy gier bitewnych, które dla zwykłych ludzi nie są dostępne na co dzień. Działania te wzbudzają zainteresowanie oraz pewien sposób rozrywki dla amatorów i hobbystów. Zainteresowanie ludzi grami planszowymi nie jest łatwym zadaniem. Właściciele sklepów organizują akcje promocyjne w internecie na swoich stronach, ukazują się ogłoszenia w prasie lokalnej, wydawane są gazetki oraz tworzone billboardy reklamowe. To tylko niektóre z możliwości zaciekawienia potencjalnych klientów.
Standardowe gry do nabycia w sklepie to bitewne, planszowe, karciane. Wszystko uzależnione jest od trendu, tradycji. Sektor gier tego typu podporządkowuje się modzie. Czasami kilkutygodniowe fascynacje podyktowane są premierą filmów, bajek na podstawie, których tworzone są dane gry. Ważne dla właścicieli sklepów jest także wprowadzenie produktów nie związanych jednoznacznie z grami. Wymienić można akcesoria modelarskie, książki fantastyczne, albo gry RPG.
Rynek gier jest wymagający i niejednokrotnie trzeba się zmierzyć z rzeczywistością. Dla stacjonarnych sklepów konkurencją jest sprzedaż internetowa. Często znacznie tańsza. Cena dla klienta jest istotna i ona przemawia za zakupem realnym czy wirtualnym. Kolejnym czynnikiem są centra handlowe, które mają w swojej ofercie także najróżniejsze gry. W takich sklepach jest sprzedaż masowa. Klient nie jest traktowany tak indywidualnie jak w profesjonalnym sklepie. Zapewne odpowiednia obsługa, przekazanie doświadczenia związanego z daną grą mogą stać się atrybutem dla mniejszych biznesów. Ostatnią kwestią jest brak czasu potencjalnych nabywców. Szybie tempo życia sprawia, że trzeba sobie bardzo dobrze zorganizować plan zajęć, aby znależć czas na rozgrywkę minimum dwu godzinną. Przy okazji nie angażując się w inne zadania, a jedynie usiąść przy planszówce ze znajomymi i się bawić grą. Większość ludzi ma taki problem, ale trudności z organizacją zajęć codziennych są do przezwyciężęnia dla każdego.
Przykładowy koszt inwestycji
- Kapitał: 30 tys. zł
- Koszty stałe związane z lokalem: 3 tys. zł
- Marża na każdym produkcie: 10 procent
- Zwrot inwestycji w ciągu roku