Najczęstsze błędy młodych mam

Opieka nad niemowlakiem to poważne wyzwanie, wymagające sporej wiedzy, doświadczenia i cierpliwości. Każda młoda mama popełnia błędy ? nie jest to powodem do wstydu! Warto jednak już podczas trwania ciąży pogłębiać swoją wiedzę na temat opieki nad dzieckiem, a także nie stronić od korzystania z rad i pomocy bardziej doświadczonych osób.

Nie daj się ponieść emocjom

Wiele błędów, popełnianych przez świeżo upieczone mamy, wynika ze zbytniego ulegania emocjom. Często wpadamy w panikę, gdy tylko dziecko zapłacze, rozpaczamy na widok małej krostki na buzi. Takie zachowanie nie tylko wykańcza nas psychicznie, lecz również sprawia, że maluch może stać się bardziej nerwowy ? szybko wyczuwa stres u opiekunów i przejmuje ich zachowania. logo lovi

Nadmierna troska przejawiać się może w tzw. trzymaniu dziecka pod kloszem. Niektóre mamy boją się zatem wychodzenia z maluchem na dwór w chłodne dni, inne wolą, aby spędzał czas z nimi, nie na zabawie z rówieśnikami. Takie zachowania mają negatywny wpływ na rozwój dziecka oraz jego odporność ? fizyczną oraz psychiczną.

Problematyczne karmienie piersią?

Mamy, które decydują się na karmienie dziecka własnym pokarmem, często nie posiadają wystarczającej wiedzy odnośnie tego sposobu żywienia. Staje się to przyczyną różnego rodzaju dolegliwości, a nawet poważnych powikłań.
Przykładem może być zastój pokarmu, powodujący obrzmienie i bolesność piersi. Bywa on wynikiem zbyt rzadkiego przystawiania dziecka do piersi ? dzieje się tak, kiedy jest ono dokarmiane innymi pokarmami, a także, kiedy jedna z piersi podawana jest mu rzadziej. Jedynym wyjściem w przypadku zastoju jest opróżnienie piersi, najlepiej przez malucha, można się jednak posłużyć także takim urządzeniem, jak laktator.
Niektóre panie zapominają również, że dieta karmiącej mamy powinna być zróżnicowana, lecz także lekkostrawna ? spożywanie przez kobietę potraw smażonych, tłustych i wzdymających może spowodować problemy trawienne u malucha.

Zadbana mama to skarb!

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest poświęcenie 100% uwagi dziecku i zapominanie o własnych potrzebach. Na pierwszy rzut oka wydaje się to postępowaniem godnym podziwu, jednak? chyba każdy maluch pragnie mieć przy sobie szczęśliwą i zrelaksowaną matkę? Postarajmy się zatem znaleźć w ciągu dnia chwilę dla siebie ? nie bójmy się poprosić o pomoc partnera, rodziny, przyjaciółki. Nie zaniedbujmy relacji z partnerem, starajmy się maksymalnie włączyć go w sprawy związane z dzieckiem. W innym wypadku może poczuć się odrzucony, zwłaszcza gdy młoda mama przestanie zwracać uwagę na swój wygląd i stronić będzie od okazywania czułości.

Rate this post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *