Pracownia artystyczna – filcowane rękodzieło
Sztuka wyrabiana rzeczy z filcu sięga tradycją kilku tysięcy lat p.n.e. Obecnie także w Polsce staje się coraz bardziej popularny. Kiedyś wytwarzano walonki, które służyły ochronie stóp przed zimnem. Najczęściej stosowano w krajach wschodniej Europy. Dziś jest to archaiczny wyrób. Współcześnie ludzie wyrabiają z filcu najróżniejsze rzeczy i rękodzieło staje się dochodowym biznesem. Można powiedzieć, że wyrób włókienniczy przechodzi teraz swój renesans. Z surowca wytwarza się aktualnie broszki, czapki, szale, peleryny oraz kapcie. Dość często w oryginalnych kształtach, kolorowe i eleganckie. Przedsiębiorcy działający w tej branży muszą znać się na rękodziele, a jednocześnie mieć pasję. Wiedzę potrzebną do wyrabiania samodzielnie produktów można uzyskać poprzez spotkania w domach kultury. Tam dość często są kółka zainteresowań oraz osoby, które uczą technik filcowania. W ten sposób najszybciej można zapoznać się z obróbką tego surowca. Wyroby produkowane z filcu nie są tanie. Koszt szala to czasami wydatek około 250 zł. Na cenę wpływ mają inne materiały, z których jest wykonany szal m.in. jedwab i wełna.
Stworzenie własnej pracowni jest wyzwaniem. Szczególnie jeśli chcemy połączyć swoją działalność z elementami edukacji. Można wykorzystać warsztat artystyczny do propagowania hobby jakim jest rękodzieło, a jednocześnie umożliwić dzieciom twórczy rozwój poprzez zajęcia praktyczne. Najmłodsi mają możliwość wykonania własnych projektów, które mogą być później także wykorzystane w domu. Jest to jedna z opcji, gdzie rodzice wspólnie z dziećmi mogą spędzać czas wolny. Istotą takiej pracowni jest zatrudnienie profesjonalistów, którzy skończyli uczelnie artystyczne. Ale także instruktorów z długim stażem w rękodziele i tworzeniu wyrobów z filcu. To oni mając zmysł estetyczny mogą pokazywać uczestnikom kursu sztukę poprzez zabawę.
Jak każdy biznes należy się zareklamować. Najłatwiejszym i najskuteczniejszym sposobem jest stworzenie strony internetowej, ulotek, newsletterów. Abyśmy byli widziani w sieci internetowej niezbędne jest też pozycjonowanie strony, co przekłada się na wzrost jej oglądalności wśród internautów. W opinii artystów z zajęć korzystają rożne grupy ludzi. Są indywidualne osoby, rodzice z dziećmi, firmy, które wykorzystują spotkania ze sztukę do integrowania pracowników. Sposobów pozyskiwania klientów jest wiele. Interes staje się dochodowy, gdy organizuje się cykliczne warsztaty weekendowe dla kilku osób, kursy dla dzieci i młodzieży w tygodniu, spotkania urodzinowe, dodatkowe zajęcia. W ciągu roku warto także zorganizować kilka spotkań typowo firmowych. Jest to związane w większym przypływem środków pieniężnych. Wszystko uzależnione jest od kreatywności, im więcej pomysłów i możliwości tym szanse na wzrost naszego dochodu rosną.
Czytelnicy szukali również:
- własna pracownia artystyczna