Na czym właściwie polega „wrzucanie w koszty”?
Samozatrudnienie – forma zarabiania pieniędzy, która zbiera ogromną rzeszę zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Z pozoru wydaje się całkiem ciekawa. Niekiedy jednak przygniata potencjalnych pracodawców podatkami, które w sprytny sposób odbierają część zarobionych w danym miesiącu pieniędzy. Jedynym ratunkiem w takiej sytuacji są koszty. Pytanie tylko, co w nie wrzucać, by rozsądnie planować wydatki?
Firmowe koszty potrafią wzbudzić salwę śmiechu u nawet najbardziej doświadczonej księgowej. Nic jednak nie przejdzie przez jej precyzyjne ręce, jeśli będzie kipiało wątpliwościami. Chcesz wrzucić w koszty telewizor, wczasy albo sprzęt do windsurfingu? Możesz zapomnieć.
Koszty firmowe, jak sama nazwa wskazuje, powinny bowiem dotyczyć tylko tych wydatków, które mają związek z nasza działalnością (zobacz dokumenty na ten temat).
Spośród wszystkich fakturowanych przedmiotów najczęściej wymieniamy:
- Wydatki poniesione na transport ? czyli dokładniej mówiąc te, związane z samochodem, skuterem lub motocyklem. W zakres ten w chodzą także koszty poniesione na transport publiczny. Przy tego typu rozliczeniach można znacznie zmniejszyć swój podatek dochodowy naliczony za dany okres, trzeba jednak pamiętać o tym, że przy zakupie benzyny nie odliczamy VAT-u, przy zakupie samochodu osobowego i motocykla można odliczyć tylko 60% VAT-u (maksymalnie 6000 zł), natomiast jeśli pojazd nie jest wprowadzony do majątku firmowego, to koszty można rozliczać tylko do kwoty wynikającej z tzw. kilometrówki.
- Wyposażenie biura ? prowadzisz firmę? Wiesz zatem jak bardzo przydatny jest telefon, laptop oraz inne akcesoria. Cały ten sprzęt możesz zakupić na fakturę, tym samym skutecznie zmniejszyć swój podatek oraz zaoszczędzić kilka złotych. Pamiętaj, że sprzęt potrzebny Twojej firmie to nie tylko komputer i telefon, ale również GPS, kamera, aparat czy tablet.
- Jeśli wynajmujesz biuro ? możesz i te opłaty wrzucić w koszty. Takie wydatki można rozliczać jako 100%, jeśli tylko dotyczą wynajętego biura oraz gabinetu. Także domowe biuro można wliczać w koszty ? wystarczy, ze zgłosisz do urzędu skarbowego, ile z powierzchni z Twojego domu przeznaczasz właśnie do celów firmowych.
- Bardzo typowe koszty ? czyli abonamenty, zakup domen, reklama, księgowość. Do tego dochodzi także ZUS, który płacimy systematycznie miesiąc w miesiąc.
Pozostają też mniej typowe koszty, a właściwie budzące wiele wątpliwości, a jednak są przez wielu księgowane na plus dla kosztów firmowych. Można w nich wymienić:
- Rower ? bo przecież czymś trzeba dojechać do pracy. Niektórzy, zwłaszcza Ci, sprytniejsi kupują bardzo ekskluzywne modele. Oczywiście z myślą, by służyły im na długie lata.
- Nocleg ? jedziesz gdzieś na wakacje, wrzuć hotel w koszty. Szczególnie w tych rejonach, gdzie prawdopodobieństwo zdobycia przez ciebie klienta jest bardzo duże.
- Dekoracje ? posiadasz biuro? Dlaczego miałbyś nie kupić kilku ramek do zdjęć, plakatów czy innych bibelotów? Faktura z IKEI nie powinna stanowić większego problemu!
- Środki czystości ? tylko w bezpiecznej dawce! Przecież nikt nie wymaga od nas perfekcyjnego biura.