Znajdź swoją wymarzoną pracę

Rynek pracy nie jest łatwy ? od przynajmniej dwóch lat rośnie bezrobocie i oferty pracy są mniej atrakcyjne. Poszukiwanie zatrudnienia za pośrednictwem rubryk szukam pracy nie zawsze zdaje egzamin. Każda osoba ? chwilowo lub trwale bezrobotna ? powinna zastanowić się w jaki sposób zmienić tę sytuację. Może warto ukończyć kursy i szkolenia? Sporo ofert można znaleźć w Internecie ? fundacje, stowarzyszenia i urzędy aplikują o środki Unii Europejskiej, dzięki którym są w stanie zorganizować efektywne szkolenia dla różnych grup zawodowych oraz bezrobotnych. Nie zawsze można liczyć na oszałamiającą pensję, a kariera także bywa bardzo umiarkowana. Nie każdy bezrobotny jednak ma ogromne ambicje. Dlatego warto aplikować na każde dostępne stanowisko ? pod warunkiem jednak posiadania odpowiednich kwalifikacji. Najbardziej poszukiwani obecnie na rynku pracy są specjaliści ds. IT, prawnicy i lekarze. Doświadczone pielęgniarki, księgowi i biegli rewidenci również mogą liczyć na ciekawe oferty pracy i wysokie zarobki.

Najtrudniejsza obecnie jest sytuacja młodych osób bez doświadczenia zawodowego, poszukujących zatrudnienia. Bezrobocie w grupie młodzieży wynosi ponad 25 procent, a badania pokazują, że możliwe jest 30-procentowe bezrobocie w tej grupie wiekowej (osób od 18 do 30 roku życia). Na alarm biją władze wszystkich państw Unii Europejskiej, ponieważ w Hiszpanii i Włoszech bez zatrudnienia pozostaje ponad 50 procent młodych ludzi. Jaka będzie ich przyszłość? Jakie oferty pracy są dla nich adresowane? Jaka kariera będzie dla nich dostępna? Czy wystarczy poszukiwanie pracy w rubrykach gazet zatytułowanych ?szukam pracy?? Pytania można mnożyć, ale odpowiedzieć na nie jest niezwykle trudno. Ani młodzi ludzie, ani politycy takiej odpowiedzi na razie nie znają.

Osobom, które ukończyły 40 lub 50 lat również nie jest łatwo. Polscy pracodawcy nie są przygotowani na zatrudnianie takich pracowników. Obawiają się chorób, zwolnień oraz złych nawyków wyniesionych z przeszłości. Pracownicy w wieku średnim są mniej energiczni od młodszych osób i mogą mniej dać firmie ? tak myśli część pracodawców. Jest to założenie błędne, ponieważ osoby w średnim wieku może energii mają mniej, ale doświadczenia życiowego znacznie więcej. Najlepsze są ?mieszane? zespoły, czyli takie, w których biurko w biurko pracują osoby w wieku 20, 30, 40, 50 i więcej lat. Tacy pracownicy współpracują i uczą się od siebie. Dlatego warto tworzyć tego rodzaju łączone zespoły i czerpać z cech osobowych tych, którzy je tworzą.

Oferty pracy są dostępne w różnych miejscach: urzędach pracy, gazetach, pismach, Internecie. Można znaleźć całkiem sporo ofert, jednak nie wszystkie przypadną wszystkim do gustu ? część to prace dorywcze, na miesiąc lub dwa, część to zatrudnienie na podstawie umów śmieciowych, czyli umów zlecenia lub umów o dzieło. Część to prace na czarno, bez jakichkolwiek umów, za pieniądze płacone z ręki do ręki. Ryzyko w przypadku pracy na czarno ponoszą obie strony: pracodawcy w razie kontroli osób z Państwowej Inspekcji Pracy zapłacą karę i zaległe składki. Pracownicy również będą musieli rozliczyć się w stosowny sposób. Nie warto zatem ? dla własnego bezpieczeństwa i komfortu psychicznego ? godzić się na tego rodzaju zatrudnienie. O wiele lepiej podjąć pracę na umowę zlecenia lub umowę o dzieło niż pracować bez żadnej umowy. Warto także pamiętać, że nie istnieje taka forma, jak praca nieodpłatna, za darmo, bez żadnej umowy, ponieważ jest to ogromne ryzyko dla pracownika: może skończyć się brakiem wynagrodzenia i zakończeniem współpracy. Jest to bardzo powszechna, szeroko opisywana przez media sytuacja: najczęściej młodzi ludzie pracują w kawiarni, restauracji, sklepie w miejscowości np. nad morzem na próbę, bez umowy czy kontraktu, a po dwóch lub trzech tygodniach słyszą ?nie sprawdziła się Pani, dziękujemy za współpracę?. Odchodzą z niczym, bo nieuczciwy pracodawca zostawia ich na przysłowiowym lodzie, bez grosza. Jest to okropna sytuacja: młody człowiek na początku kariery zawodowej zostaje oszukany i czuje się źle. Szanse na uzyskanie zapłaty są niewielkie, bo nikt nie zaświadczy (ze strachu przed utratą pracy). Po cóż fundować sobie takie przeżycia? Nie ma najmniejszego powodu, aby działać w ten sposób.

Podsumowując, oferty pracy znaleźć można w różnych źródłach, jednak najlepiej jest ubiegać się o pracę z polecenia, w dobrej firmie, z którą można związać na dłużej własne zawodowe losy. Wtedy jest pewność rozwoju, możliwość uzyskania zawodowej satysfakcji, a kariera stoi otworem. Ogłoszenia opublikowane w gazecie w rubryce szukam pracy znacznie rzadziej dają szansę zatrudnienia, ale nie wykluczają jej. Osoba bezrobotna powinna zmobilizować się do działania, uruchomić aktywność na wszelkie możliwe sposoby i przeglądać wszystkie oferty pracy w różnych źródłach. Wówczas szanse na zatrudnienie znacząco wzrosną.

Rate this post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *