Kiedy i po co szkolić pracowników?

Wielu, zwłaszcza początkujących, przedsiębiorców obawia się dodatkowych kosztów, jakie niesie ze sobą organizowanie szkoleń dla swoich pracowników. Ograniczają się oni krótkim treningiem dla nowych podwładnych, po czym w sytuacji, kiedy pracownik nie spełnia stawianych mu oczekiwań lub brakuje mu jakichś umiejętności po prostu rozwiązują umowę i od nowa przeprowadzają proces rekrutacji.
Nowocześni biznesmeni starają się jednak odchodzić od tego modelu i rozumieją, że szkolenie coś, co z pozoru wydaje się nieść ze sobą same koszta w rzeczywistości jest inwestycją, która pomaga firmie nie tylko zarobić, ale i zaoszczędzić dalszych wydatków.

Lepiej szkolić niż zwalniać

Proces rekrutacyjny jak wiadomo niesie ze sobą koszty. Są one mniejsze lub większe w zależności od sytuacji ? na przykład od tego czy przeprowadzamy rekrutację sami czy też zlecamy to firmie zewnętrznej. Sam proces poszukiwań nowego specjalisty też może wpędzać przedsiębiorstwo w większe wydatki. Obowiązki zwolnionego tymczasowo rozkładane są na innych pracowników firmy, którzy zazwyczaj wcale nie mają na to ochoty, stają się mniej wydajni i po prostu gorzej pracują. Im węższa specjalizacja, do której poszukujemy kandydata tym trudniej znaleźć eksperta w swojej branży, który nie jest obecnie zatrudniony lub chętnie zmieni pracę, a w dodatku zaakceptuje proponowaną mu stawkę i inne warunki współpracy. I nawet po przejściu przez cały proces rekrutacji szef nie ma pewności, że problem z poprzednim pracownikiem nie powtórzy się na tym nowozatrudnionym.

dodatkowe szkolenia dla pracownikow

Tymczasem szkolenie, choć wymaga początkowo inwestycji, oznacza dla firmy długofalowe korzyści. Szkolenia bywają różne, zarówno te rozwijające tzw. umiejętności miękkie jak i poszerzające konkretną, specjalistyczną wiedzę. Organizując dla swoich podwładnych szkolenie pracodawca nie tylko poprawia ich umiejętności (co oczywiście wpływa pozytywnie na obroty jego firmy), ale i wywołuje w nich poczucie zobowiązania, które z czasem przeradza się w lojalność. Dobrze wyszkolony pracownik, który od paru lat uczy się coraz więcej o tym, jak lepiej robić to, co robi w firmie, w której jest obecnie zatrudniony zostanie tam na dłużej zwyczajnie dlatego, że zmiana miejsca pracy wiązałaby się dla niego z przyswajaniem na nowo całego ogromu wiedzy i w pewnym sensie ze zmarnowaniem tej, którą już nabył.

Nie kara lecz przywilej

Szkolenie zwykle planujemy po przeprowadzeniu oceny pracowników, ponieważ wtedy jesteśmy w stanie rzetelnie ustalić, jakie umiejętności u naszych podwładnych najbardziej wymagają rozwoju. Warto jednak pamiętać, że kiedy informujemy naszych pracowników, że wezmą oni udział w treningu powinniśmy szczególnie zadbać o to, aby nie potraktowali oni tego jako swoistej ?kary? za źle wykonywane obowiązki. Dobrze jest wówczas podkreślić, że szkolenie ma na celu jeszcze większe usprawnienie i tak już dobrze działającego mechanizmu, no chyba, że mamy do czynienia z wyjątkowo opornym pracownikiem. Ale nawet w takim przypadku trzeba ostrożnie dobierać słowa, żeby z góry nie zniechęcić go do nauki i nie zmniejszyć niechcący jego motywacji do pracy i samorozwoju.

Redkacja RECUST.pl

szkolenia z pomoca dotacji z uni

Rate this post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *