Hodowla niosek zielononóżek

Coraz częściej w sklepach pojawiają się jaja od kury zielononóżki, a zapotrzebowanie nadal rośnie, zwłaszcza od czasu gdy ekologiczne produkty stały się modne. Jaja kur zielononóżek mają obniżoną o 30 proc. zawartość cholesterolu.

Planując założenie hodowli kur, warto zastanowić się nad zielononóżką. Jest stosunkowo lekka, osiąga wagę do 2 kg. Charakteryzuje się zielonkawą barwą, wytrzymałością na niskie temperatury, dość wysoką nieśnością, posiada dobre cechy mateczne, doskonale potrafi wykorzystywać warunki naturalne. Przystępując do budowy kurnika należy uwzględnić wielkość planowanej hodowli, a przy tym maksymalne obsady dla piskląt, kurek w odchowie oraz kur niosek. Średnia nieśność zielononóżek określana jest na 150-180 jaj o masie 55-58 g.

Warto wiedzieć, że skoro kura zielononóżka sprawdza się w małych i średnich gospodarstwach, wymaga zapewnienia wybiegów ? pastwisk, sadów, łąk. Zielononóżka jest w stanie oddalać się od kurnika do 1 km i wracać do kurnika na noc. Pisklę kury zielononóżki kosztuje ok 5 zł, zaś 8 tygodniowa kura z ekologicznym certyfikatem ok 16 zł. Po dwóch latach koszty powinny się zwrócić.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *