Co to jest audyt SEO?

Działania SEO są w dzisiejszych czasach koniecznością. Każda firma, która chce odnieść sukces w sieci musi wdrożyć strategie optymalizacyjne na swojej stronie. Zwykle w tym celu zatrudniane są profesjonalne agencje SEO. Dzięki nim cały proces jest znacznie łatwiejszy.

Podstawowym krokiem jest przeprowadzenie audytu. Co to takiego i jak się za niego zabrać?

Jak wygląda audyt SEO?

Audyt SEO bada stronę pod kątem wymagań i wytycznych algorytmów Google. Agencja, która go przeprowadza skupia się na trzech aspektach:

  1. SERP
  2. wyniki wyszukiwania
  3. zawartość strony.

Na podstawie analizy tych elementów generowany jest dokument zawierający wskazówki dotyczące odpowiedniej strategii SEO.

Prawidłowo przeprowadzony audyt SEO powinien zawierać dokładną analizę sytuacji w SERP (Search Engine Result Page). ?Do tego celu najlepiej wykorzystać dostępne w sieci narzędzia, takie jak Google Analytics, Semstorm, Google Search Console, Majestic i Senuto? – radzi ekspert z warszawskiej agencji MiroMind.

Dzięki nim klient otrzyma dokładną analizę zachowania użytkowników na stronie, linków przychodzących, trafności fraz kluczowych czy widoczności i czytelności w Google. Wygenerowane raporty przedstawią również informacje o problemach związanych z witryną i alertach.

Kolejnym krokiem jest zbadanie strony w wynikach wyszukiwania. Chodzi tu głównie o dostosowanie meta znaczników, aby były przyjazne robotom indeksującym, ale też samym użytkownikom. Agencja musi zapanować na tym chaosem, wykorzystując dostępne narzędzia. Ważny jest również sam serwer i to, w jaki sposób działa na nim strona oraz jakie jest jej sąsiedztwo.

Ostatnim etapem audytu jest analiza wewnętrzna strony, która skupia się na jej zawartości merytorycznej oraz wizualnej. Treść powinna zawierać frazy kluczowe o odpowiedniej gęstości, nagłówki (H1-H6), linkowanie wewnętrzne, a adres URL powinien być unikalny (najlepiej zawierający frazę kluczową).

Korzyści wynikające z audytu

Poprawnie przeprowadzony audyt SEO korzystnie wpływa na widoczność strony w wyszukiwarce, nawet bez pozycjonowania. Dzięki niemu firma ma większe szanse na odniesienie sukcesu poprzez większą rozpoznawalność, a co za tym idzie, wzrost liczby klientów. Ale jak audyt SEO wpływa na poszczególne aspekty?

 

UX – User Experience

Wprowadzenie zmian uwzględnionych w raporcie wpływa pozytywnie na doświadczenia użytkownika odwiedzającego stronę. UX skupia się nie tylko na elementach wizualnych strony, takich jak nagłówki, tytuł, opisy, okruszki, ale także na szybkości ładowania czy jej responsywności (wersja mobilna).

 

Większy ruch na stronie

Poprawna implementacja działań optymalizacyjnych wpływa na ruch z bezpłatnych wyników wyszukiwania. Nawet bez wprowadzania strategii pozycjonerskich domenę odwiedzi więcej osób,a przyrost ten będzie stały.

 

CTR – Click Through Rate

Na wzrost ?klikalności? witryny mają wpływ dane strukturalne, czyli wspomniane wyżej elementy dotyczące UX. Kiedy domena jest przyjazna pod kątem SEO i zawiera informacje czytelne dla użytkowników, zwiększa się współczynnik CTR.

Kiedy wykonać audyt?

Istnieje kilka idealnych momentów na przeprowadzenie audytu, nie tylko na początku istnienia strony. Jednym z nich jest poprawa jej widoczności ze względu na konkurencję.

Może się zdarzyć, że po jakimś czasie od wdrożenia strategii SEO witryna będzie wyświetlała się niżej niż dotychczas, ponieważ inna firma dokonała zmian na swojej stronie. Wówczas warto ponownie przeprowadzić audyt i sprawdzić, czy można coś ulepszyć.

Odświeżenie strony po 2-3 latach istnienia to również dobry moment na audyt SEO. Algorytmy nieustannie się zmieniają, dlatego klienci powinni być świadomi tego, że raz wprowadzone zmiany nie przyniosą korzyści na kilka lat.

Zmiana agencji SEO i oddanie strony pod opiekę nowych ekspertów wymaga ponownej analizy witryny. W ten sposób agencja zapozna się z dotychczas przeprowadzonymi zmianami oraz będzie w stanie określić nowe cele optymalizacyjne.

Ile kosztuje audyt SEO?

Całkowity koszt audytu uzależniony jest od wielkości strony, co ma bezpośredni wpływ na wymiar pracy eksperta SEO. Ważna jest również popularność danej marki. Specjaliści na pewno wycenią się znacznie drożej w przypadku optymalizacji strony należącej do dużej firmy, niż witryny lokalnego butiku.

Można jednak przyjąć, że trzeba będzie zapłacić średnio 500-600 zł za standardową stronę, na którą agencja poświęci od 10 do 20 godzin.

Implementacja strategii optymalizacyjnych bez przeprowadzenia audytu SEO nie ma najmniejszego sensu. To trochę jak przepisanie pacjentowi recepty bez uprzedniego zbadania. Działania ?na oślep? tylko zaszkodzą witrynie, dlatego jej analiza jest niezbędna do poprawy widoczności w wyszukiwarkach.

Rate this post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *